Salesforce PARTNER KOFANA

Dijital Dönüşümü Hızlandırmak İçin 5 Adım

Dijital dönüşümün, günümüz iş dünyasında hayati bir öneme sahip olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Dolayısıyla teknolojinin hızla geliştiği bir çağda, işletmelerin rekabetçi kalabilmek için dijital dönüşümü hızlandırmaları gerekiyor. İşletmenizin dijital dönüşüm yolculuğuna ivme kazandırabilmeniz için gereken basit adımları sizler için derledik:

1. Dijital Dönüşümde Liderliği ve Vizyonu Belirlemek

Dijital dönüşümün başarılı olması için üst düzey liderlik ve net bir vizyon gereklidir. Liderler, dijital dönüşümün işletme stratejilerine nasıl uygulanacağını, bu stratejileri nasıl geliştireceğini tasarlamalı ve organizasyonun bu hedeflere ulaşmasını sağlamalıdır. Vizyon belirlemek, dijital dönüşümün işletme genelinde nasıl etkili olabileceğini açıkça ortaya koymak anlamına gelir. Nike, Starbucks, Sephora gibi dijital dönüşüm konusunda başarılı olmuş örnekleri incelemeniz işletmeniz için ilham verici olabilir. Bu şirketlerin aldıkları aksiyonları ve yaptıkları uygulamaları incelemek, strateji geliştirmeniz için size yol gösterecektir.

2. İnsan Kaynakları ve Yetenekleri Geliştirmek

Dijital dönüşüm sadece teknoloji ile ilgili değildir, aynı zamanda çalışanların yeteneklerini ve yetkinliklerini de içerir. İnsan kaynaklarına yatırım yaparak, çalışanların dijital becerilerini geliştirmek ve dijital dönüşüm sürecini desteklemek önemlidir. Eğitim, seminerler ve dijital beceri geliştirme programları bu noktada size yardımcı olabilir. Örneğin verileri analiz ederek hızlı aksiyon alabilmeleri için tüm çalışanlarınızın veri okur-yazarlığı becerisine sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Veya en sık kullanılan programlama dillerinin temel eğitimlerinin tamamlanmasını bir şirket hedefi olarak ölçebilirsiniz. Buna ek olarak Salesforce sertifikasyonlarına yönelik eğitimlerle çalışanlarınıza uzmanlığı teşvik etmeniz de işletmenizin iş süreçlerini iyileştirme yolunda önemli bir adım olabilir. 

Dijital dönüşüm süreçlerine yeni adapte olacak çalışanlar için en doğru başlangıç noktası Trailhead olacaktır. Salesforce’un kendisinin tasarladığı ve kullanıcılarının geliştirmeleriyle sürekli güncel kalan Trailhead, Salesforce platformunu öğrenmek, becerilerinizi geliştirmek ve sertifikasyon kazanmak için tasarlanmış bir öğrenme ve eğitim platformudur. Salesforce, bu platformu, Salesforce ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için ücretsiz ve etkileşimli bir kaynak olarak sunar. Konu hakkında detaylı bilgiye https://www.salesforce.com/blog/what-is-trailhead/ adresinden ulaşabilirsiniz.

3. Teknoloji Altyapısını Güçlendirmek

Dijital dönüşüm için sağlam bir teknoloji altyapısına ihtiyaç vardır. İşletmenizin mevcut sistemlerini ve süreçlerini gözden geçirin ve ihtiyaç duyulan değişiklikleri yapın. Bulut tabanlı çözümler, yapay zeka, büyük veri analitiği gibi yeni teknolojilere yatırım yaparak işletmenizi rekabetçi kılabilirsiniz. Bu konuda Salesforce’un bulut tabanlı çözümleri, yapay zeka yetenekleri, büyük veri analitiği ve kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri gibi önemli hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Yapay zeka gibi geliştirmelerin henüz iş dünyasında kullanılmaya hazır olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2.500'den fazla yöneticinin katıldığı, Mayıs ayında yapılan Gartner anketinde, katılımcıların %45'inin ChatGPT'nin tanıtımının onları yapay zeka (AI) yatırımlarını artırmaya sevk ettiğini belirtirken, yöneticilerin %70 kuruluşlarının üretken yapay zekada henüz araştırma aşamasında olduklarını, %19'u ise pilot veya üretim modunda olduklarını belirttiler. %70 araştırma oranı bile şirketlerin hemen harekete geçmeleri gerektiğini gösteren, oldukça büyük bir oran. Bu kadar yoğun araştırma yapılan ve aktif bir şekilde kullanılmaya başlanan AI teknolojilerinin çok kısa süre içerisinde operasyonel süreçlerin her alanında kendisine yer edinmesi kaçınılmaz.

Yapay zeka gibi teknolojilerin adaptasyonunun yanında dijital iş akışı araçlarını kullanmak da dijital dönüşüm sürecinde önemli bir adım. İş süreçlerini yürütmek için kendinizi veya ekibinizi Slack gibi  dijital iş akışı araçlarını kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Farklı zaman dilimlerinde ve lokasyonlarda yaşayan ekip üyeleri arasında toplantı saatlerini organize etmek, aynı projenin üzerinde eş zamanlı çalışmayı sağlayabilmek hayli karmaşık bir hal alabilir. Ancak Slack gibi birden fazla kullanıcının ortak olarak kullandığı, bot ve otomasyonlarla operasyonların hızlandırıldığı ve ekibin eş zamanlı iş süreçlerini takip edebildikleri platformlar hem ekibinizin iletişimini ve takım ruhunu hem de verimini arttıracaktır.

4. Veri Yönetimini İyileştirmek

Veri, dijital dönüşümün önemli öğelerinden biridir. Salesforce gibi 360 derece müşteri yönetimi ve analizi yapan platformlar büyük miktarda veri üretmektedir. Bu veritabanları müşteri verilerini toplar, işler ve analiz ederek işletmeniz için değerli bilgiler sunar. Salesforce’un veri analitik araçlarını kullanarak işletmeniz hakkında daha iyi kararlar alabilir ve iş süreçlerinizi optimize edebilirsiniz. Buna ek olarak gelişen teknolojik araçlar sayesinde gerçek zamanlı veri akışı elde edilebilmektedir. Bu sayede daha doğru ve hızlı kararlar almanız mümkün olabilir. Ayrıca yukarıda da bahsetmiş olduğumuz yapay zeka destekli analitikler de verilerinizin derinlemesine analiz edilmesine ve anlamlı içgörüler elde edilmesine yardımcı olarak veri yönetimini daha etkili hale getirecektir.

5. Sürekli İyileştirme ve Adaptasyon

Dijital dönüşüm süreci, devam eden bir çaba gerektirir. Teknoloji ve iş dünyası sürekli olarak değiştiği için işletmenizin dijital yeteneklerini sürekli olarak iyileştirmeniz ve uyarlamanız gerekmektedir. Bu noktada geri bildirimleri dinlemek, sonuçları ölçmek ve sürekli olarak yeni fırsatları araştırmak önemlidir.

Kısaca şunu söyleyebiliriz ki, dijitalleşmenin mecburi kılındığı bir teknoloji çağında dijital dönüşüme girmek işletmenizi geliştirmeniz ve büyütmeniz için olmazsa olmaz bir adımdır. Salesforce gibi güçlü bir platform kullanmak dijital dönüşüm süreciniz için harika bir araç olabilir.  Bunun yanında işletmenizin dijital dönüşüm sürecini hızlandırabilmeniz için size de pek çok sorumluluk düşmekte. Doğru ve stratejik olarak planlanmış bir dönüşüm süreci sizi bu alanda başarıya götürecektir. İçeriğimizde yazılanlara ek olarak başarılı iş adamı Thomas M. Siebel’in kaleme aldığı “Digital Transformation: Survive and Thrive in an Era of Mass Extinction” kitabını inceleyebilirsiniz. 

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Siparişlerinizi Doğru Yönetin Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri 446X269

Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri

Salesforce Commerce Cloud ile sipariş yönetimini optimize edin, müşteri memnuniyetini ve işletme verimliliğini artırın.

Devamını Oku
Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir 446X269

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

Satış hunisini Salesforce araçlarıyla optimize edin, müşteri ilişkilerini güçlendirin ve satış performansını artırın.

Devamını Oku
Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz 446X269

Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz?

Salesforce Veri Durumu ve Analitik Raporu ile veriye dayalı kararlar alarak rekabet avantajı kazanın. Güncel bilgileri ve stratejileri öğrenin.

Devamını Oku