Salesforce PARTNER KOFANA

Müşteri Etkileşimlerini Doğru Analiz Edin: İş Stratejilerinizi Güçlendirin

Müşterilerinizin markanız ile olan etkileşimlerini takip etmek ve yorumlamak, modern iş dünyasında başarı için kilit bir faktördür. Doğru analiz edilip değerlendirildiğinde, müşteri etkileşimlerini doğru okumak işletmelerin sürdürülebilir başarıya ulaşmalarına katkı sağlar. Bu yazıda, müşteri etkileşimlerini etkili bir şekilde analiz etmek için izlenecek stratejilere ve kullanılacak araçlara odaklanacağız.

1. Müşteri Hizmetlerinden Gelen Verileri Değerlendirin

Müşteri hizmetleri için kullandığınız kanallardan gelen cevapları, yorumları ve müşterilerin pain point’lerini dinliyor musunuz? Telefon görüşmeleri, e-postalar, sosyal medya ve anketler gibi çoklu kanallardan gelen müşteri geri bildirimleri, işletmelerin müşteri hizmeti operasyonlarını optimize etmelerine olanak tanıdığı gibi müşterilerinii daha iyi tanımalarına da yardımcı olur. Müşterilerinizin tüm satış öncesi, satış ve satış sonrası etkileşimlerinin bir arada incelediğinizde ancak o müşterinin gerçek öyküsünü anlayabilir ve ona talep ettiği kişiselleştirilmiş hizmeti verebilirsiniz. Bunun için ise pazarlama, satış departmanları ile müşteri hizmetlerinin ortak bir data havuzu, ortak bir CRM üzerinde çalışması gereklidir.

2. Veri Çeşitleri ve Analitik Türlerini Anlayın

Birinci adımı yani müşteri verilerinizi bir araya getireceğiniz bir CRM sistemini kurguladıysanız, buradaki verileri analizleyerek şirketiniz için değerli iç görüşer çıkarmaya başlayabilirsiniz. Müşteri etkileşimlerinin analizi, nicel ve nitel veriyi bir araya getirerek kapsamlı içgörüler sunar. Örnek olarak tanımlayıcı analitik, geçmiş müşteri etkileşimlerini anlamak için tarihsel veriyi inceler. Böylelikle müşterilerin ortak sıkıntılarını&beklentilerini, markanızla hangi kanallarda iletişim kurmayı tercih ettiklerini ve hangi iletişim stratejilerin sizin için daha işlevsel olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Belirleyici analitik ise, spesifik sonuçların nedenlerini belirleme üzerine odaklanır ürünlerinizle ilgili geliştirilebilir noktaları, sıklıkla karşılaşılan sorunların hızlı çözümlerini sunar ve sorunun kaynağına sizi götürebilir. Son olarak tahmin analitikleri tanımlayıcı ve belirleyici analizlerin sonuçlarından beslenerek gelecekteki trendleri öngörmek için yapay zeka ve istatistiksel modelleri kullanır.

3. Yapay Zeka ve Otomasyonun Gücünü Kullanın

Yapay zeka (AI), büyük miktarda veriyi işleyerek işletmeye anlamlı içgörüler sunar. AI, müşteri davranışlarını analiz eder, operasyonel süreçleri optimize eder ve stratejik karar alma süreçlerine hız kazandırır. AI'nın gücü, işletmelere rekabet avantajı sağlamak için kullanılabilir. Örnek olarak web siteleri ve app’lerde sıklıkla karşımıza çıkan otomasyon ve ai uygulamaları chatbot’lar yüksek hacimli ancak basit olaylardan sorumlu temsilcilerin işini kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılan bir başka taktik olmasının yanısıra çok iyi bir veri toplayıcısı görevini de üstlenir.

4. IT Departmanı ile İş Birliği Yapın

Müşterilerilerin beklentisi satış öncesinden sonrasına kadar uçtan uca ve kesintisiz bir deneyim. Departmanlar arası senkronizasyonu sağlayabilmek için ise bilişim teknolojileri ekiplerinden destek almak kritik önem taşıyor. Müşteri deneyimi alanındaki karar vericilerin yüzde seksen sekizi BT'ni stratejik iş ortağı sayıyor.

5. Ölçümlerinizi Yapın ve KPI'ları Belirleyin

İşletmeler, müşteri memnuniyeti, net tavsiye skoru, müşteri çaba puanı, ortalama tepki süresi, müşteri yaşam boyu değeri, müşteri elde tutma oranı ve duygu analizi gibi temel performans göstergelerini kullanarak analitik başarısını ölçebilir. Bu ölçümler, işletmelerin müşteri etkileşimlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

6. Başlangıç Adımları

Müşteri hizmeti analitiğinden en iyi şekilde faydalanmak için işletmeler, öncelikle hedeflerini belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmada yardımcı olacak teknoloji çözümlerini seçmelidir. Çözümleri uygulamak ve personele eğitim vermek, müşteri etkileşimlerini geliştirmek için aşamalı bir stratejinin temelini oluşturur.

7. Kofana Digital ile Geleceğe Adım Atın

Müşteri etkileşimlerinizi doğru analiz etmek ve iş stratejilerinizi güçlendirmek için Kofana Digital, yenilikçi Salesforce çözümleriyle yanınızda. Kofana Digital, müşteri hizmeti analitiğinde lider teknolojiler sunarak işletmenizin veri odaklı başarıya ulaşmasına yardımcı oluyor. Müşteri memnuniyetini artırmanın yanı sıra operasyonel verimliliği optimize etmek ve rekabet avantajı elde etmek için Kofana Digital'in sunduğu Salesforce Service Cloud ve Field Service çözümlerle tanışın. Geleceğin müşteri etkileşim stratejilerini belirlemek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için şimdi Kofana Digital ile iletişime geçin.
Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Siparişlerinizi Doğru Yönetin Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri 446X269

Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri

Salesforce Commerce Cloud ile sipariş yönetimini optimize edin, müşteri memnuniyetini ve işletme verimliliğini artırın.

Devamını Oku
Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir 446X269

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

Satış hunisini Salesforce araçlarıyla optimize edin, müşteri ilişkilerini güçlendirin ve satış performansını artırın.

Devamını Oku
Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz 446X269

Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz?

Salesforce Veri Durumu ve Analitik Raporu ile veriye dayalı kararlar alarak rekabet avantajı kazanın. Güncel bilgileri ve stratejileri öğrenin.

Devamını Oku