Salesforce PARTNER KOFANA

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama ve marka yönetimi iletişimi olgularının bütünleşik ve eş zamanlı olarak uygulanması sonucu gerçekleştirilen ve yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşmanın bir unsuru olarak literatürde yer alan gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing), gerçek zamanlı verilerden yararlanarak, hedef kitleye doğru zamanda, doğru içeriği, doğru mesaj ile sunmak anlamına gelmektir. 

Gerçek zamanlı pazarlama, milisaniyelik pazarlama faaliyetlerinden ziyade müşterilere ihtiyaç duydukları şeyi, ihtiyaç duydukları zamanda aktarmakla ilgilidir. Dolayısıyla müşteri veri platformunuzu, gerçek zamanlı veriler üzerine kurulu bir platforma evirerek, müşterilerinizin doğru içeriğe ulaşmalarını sağlayabilir, bu doğrultuda elde ettiğiniz içgörülerle pazarlama stratejinizi optimize edebilirsiniz. Bunların hepsi CRM sisteminiz ve pazarlama çözümünüz ile entegre olduğu bir kurgu ile mümkün. Bu doğrultuda online ve offline kanallardan gelen gerçek zamanlı müşteri verilerin gücünden yararlanmanız için Salesforce Data Cloud çözümünü sunuyor. Müşterilerle daha anlamlı etkileşimler kurmayı amaçlayan şirketlerin en önemli destekçisi olan Data Cloud, Salesforce ürün ailesinin Sales Cloud (Satış bulutu), Marketing Cloud (Pazarlama Bulutu), Servis Cloud (Hizmet Bulutu), Commerce Cloud (Ticaret Bulutu) gibi satış, pazarlama, müşteri servisi, e-ticaret çözümleriyle de entegre olarak çalışıyor.

Pazarlama faaliyetlerinde datanın gücünden yararlanmak için Data Cloud ve Salesforce Marketing Cloud entegre çalışarak e-posta, mobil, reklam ve sohbet uygulamaları aracılığıyla akıllı çapraz kanal kampanyaları oluşturabilmenizi, müşteri deneyimini bireye indirerek tasarlamanızı ve kampanya kurgularını otomatikleştirmenizi sağlıyor.

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Pazarlama literatüründe eş zamanlı pazarlama, etkileşimli pazarlama, gündem pazarlaması, anlık pazarlama gibi isimlerle de tanımlanan gerçek zamanlı pazarlama; şirketlerin, ürünlerini (mal/hizmet) müşteri verilerinden yararlanarak sunması ve bunların müşteriler tarafından etkileşime girecek hale getirilmesi için gerçekleştirilen bir pazarlama faaliyetidir.

Gerçek zamanlı pazarlamada bulunması gereken temel özellikler arasında müşteri datasının doğru analizi, web sitesi ve app gibi dijital kanallarda müşteriye özelleştirilmiş içeriklerin oluşturulması ve müşteriye bire birde iletilen sms, mail gibi içeriklerin müşterinin ihtiyaçlarına uygun olmasının yanında ekibinizin zamanını verimli kullanmak için önceden belirlenmiş ve otomatize edilmiş müşteri yolculuğu senaryolarının tasarlanması  yer alıyor. Gerçek zamanlı pazarlamanın etkisini ölçümleme konusunda ise; yine Salesforce’un Data Cloud çözümünün anlık olarak izlediği ve analizlediği sosyal medya etkileşimleri (erişim, beğeni, paylaşım, yorum), mail açılış oranları, web sitesi trafik, görüntülenme, tıklanma gibi metrikler kriterler dikkate alınmalıdır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Avantajları

Literatürde çevresel ve harekete geçirici olaylara anlık cevaplar verebilen stratejik pazarlama uygulamaları olarak da tanımlanan gerçek zamanlı pazarlamanın temel avantajları şunlardır; 

Kişiselleştirilmiş İletişim

Müşterilere uyumlu ve kişiselleştirilmiş mesajlar sunarak, doğru zamanda erişimi sağlar. Böylece müşterilerin kendileri için hazırlanan müşteri yolculuklarına ve sunulan ürünlere gösterdikleri etkileşimin arttırılması mümkün olur.

Müşteri Bağlılığı (Customer Loyalty)

İşletmenin, müşterileriyle daha insani etkileşim kurmasını ve tüketicide markaya karşı bir haz ve bağlılık oluşmasına zemin hazırlar.

Dinamik Kampanyalar

Salesforce çözümleri ile kurgulanan, gerçek zamanlı verilere dayanan pazarlama kampanyaları anlık olarak optimize edilebilir ve daha verimli hale gelir. Böylece işletmeler, kampanyalarını daha etkili ve hedefe yönelik hale getirebilirler.

Gerçek Zamanlı Pazarlama İçin Tavsiyeler

Sanılanın aksine gerçek zamanlı pazarlama, hemen veya şu anda demek değildir. Real time marketing aksiyonunda önemli olan, kullanıcının, ihtiyaç duyduğu bilgiyi tam zamanında edinmesidir. Bu bazen saniyeler içerisinde olur, bazense saatler sürebilir. Hatta dönemsel bile olabilir. Örneğin seyahat, turizm, konaklama gerçek ve doğru zamana çok paralel işlerdir. Öte yandan belirli bir periyoda sahip etkinlikler, festivaller, fuarlar veya organizasyonlar için gerçek zamanlılık anlık veya hemen anlamı taşımaz. Bu süreçte önemli olan müşterilerin ihtiyaç duydukları anı keşfetmek ve müşterileri bu zaman dilimi içerisinde tetiklemektir.

Müşteri yolculuklarında kurgulanırken geçmişten bu yana CRM sisteminde depolanan datanın sağlayacağı bilginin ve verilerden kazanılan içgörünün etkisi de göz ardı edilemez. Bu doğrultuda Salesforce’un pazarlama otomasyonu olan Marketing Cloud ile real time marketing odağındaki işletme hedefleri, Salesforce’un Data Cloud for Marketing çözümleriyle elde edilen veriler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Böylece her biri benzersiz bir deneyim ve müşteri yolculuğu bekleyen milyonlarca müşteriyi gerçek zamanlı biçimde, daha etkin ve stratejik olarak yönetebilirsiniz.

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Siparişlerinizi Doğru Yönetin Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri 446X269

Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri

Salesforce Commerce Cloud ile sipariş yönetimini optimize edin, müşteri memnuniyetini ve işletme verimliliğini artırın.

Devamını Oku
Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir 446X269

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

Satış hunisini Salesforce araçlarıyla optimize edin, müşteri ilişkilerini güçlendirin ve satış performansını artırın.

Devamını Oku
Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz 446X269

Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz?

Salesforce Veri Durumu ve Analitik Raporu ile veriye dayalı kararlar alarak rekabet avantajı kazanın. Güncel bilgileri ve stratejileri öğrenin.

Devamını Oku