Salesforce PARTNER KOFANA

Yapay Zeka Çağında Verinin Gerçek Potansiyeli

Doğru zamanda, doğrulanmış veriye sahip olmanın iş dünyasındaki başarının anahtarı olduğu bir dönemdeyiz. Doğrulanmış, kaliteli veri artık sadece günlük raporlamalar için önemli değil, yapay zeka (AI) gibi teknolojilerin gücünü ortaya çıkarmak için de kritik bir unsur haline geldi

Yapay zeka (AI) teknolojisinin hızla ilerlemesi, işletmeler için veri yönetiminin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha vurguluyor. Salesforce’un State of Data and Analytics Raporuna göre Analitik ve IT liderlerinin %80’i, şirketlerinde yapay zeka stratejisi kurgulurken merkezde veri yönetiminin durduğunu söylüyor. Bu durum şirketlerin yeni teknolojilerle deneme yapmadan önce güçlü bir veri tabanınına sahip olmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

2024’ün ilk aylarından itibaren güçlü veri tabanı oluşturmak için global şirketlerin yaptıkları CRM ve CDP(customer data platform) uygulamaları 2024’ü arkasında bıraktı bile. Mordor Intelligence’ın 2028 öngörüsüne göre 2023’te 2.12 milyon dolar olan CDP pazar büyüklüğünün 2028 yılında 7.91 milyon dolar olması bekleniyor. Analitik ve IT liderlerinin %92'si ise güvenilir veriye olan ihtiyacın hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu kabul ediyor.

Organizasyonların 2024 yılındaki en önemli stratejisi veri olgunluğunu artırmak ve veriye dayalı karar alma süreçlerini güçlendirmek olacak.Veri olgunluğu, işletmelerin veriyi etkin bir şekilde kullanma yeteneklerini ifade eder. Bu, verinin toplandığı andan itibaren temizlenmesi, normalize edilmesi ve güvenliğinin sağlanması anlamına gelir. Ayrıca, verinin iş stratejileriyle uyumlu olması ve iş sonuçlarına katkıda bulunması da önemlidir.

Verinin güvenilirliği ve olgunluğu nasıl belirlemek için 5 soru:

  • Tutarlı bir veri toplama ve veri giriş süreciniz var mı?

  • Verileriniz temizlendi, farklı yazılımlarla konuşabilmesi için eşleştirildi mi?

  • Verileriniz korunuyor ve güvende mi?

  • Erişim ve kontrol, yönetim, gizlilik, güvenlik, uyumluluk ve düzenleme gereklilikleri (KVKK, GDPR) de dahil olmak üzere veri yaşam döngüsünün tüm yönlerini ele alan bir yönetim çerçeveniz var mı?

  • Veriler amacına uygun olarak sistematikleştirildiler mi?

Veri ve yapay zeka başarısının yolunun dolambaçlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Veri ve analitik yeteneklerin güvence altına alınması ve ölçeklendirilmesi için, data ve IT liderleri veri yönetişimini yeniden hayal etme, iç veri kültürünü güçlendirme ve bulut teknolojilerini benimseme gibi stratejileri bir araya getiriyor. Bu sayede, IT yönetiminin basitleştirilmesi ve uygulamaların ile analitiğin buluta taşınması gibi hedeflerine ulaşıyorlar.

Önümüzdeki 12 ay içinde şirketlerin üreteceği veri miktarının %22 artması öngörülüyor. Veriden maksimum değeri elde etmek için, işletmelerin veri stratejilerini iş hedefleriyle uyumlu hale getirmeleri gerekli. Bu, veri kültürünün oluşturulması, veriye dayalı karar alma süreçlerinin güçlendirilmesi ve veri güvenliğinin sağlanması için de kritik önem taşıyor.

Yapay zeka çağında, verinin gerçek potansiyeli ancak doğru veri stratejisi ve güvenilir veri ile ortaya çıkabilir. İşletmelerin bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için, veriye odaklı bir yaklaşım benimsemeleri ve veri olgunluğunu artırmaya yönelik adımlar atmaları gerekmektedir.

Salesforce PARTNER KOFANA

Diğer Trend Raporları

Siparişlerinizi Doğru Yönetin Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri 446X269

Salesforce Sipariş Yönetimi Süreçleri

Salesforce Commerce Cloud ile sipariş yönetimini optimize edin, müşteri memnuniyetini ve işletme verimliliğini artırın.

Devamını Oku
Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir 446X269

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

Satış hunisini Salesforce araçlarıyla optimize edin, müşteri ilişkilerini güçlendirin ve satış performansını artırın.

Devamını Oku
Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz 446X269

Güvenilir Veriye Nasıl Ulaşabiliriz?

Salesforce Veri Durumu ve Analitik Raporu ile veriye dayalı kararlar alarak rekabet avantajı kazanın. Güncel bilgileri ve stratejileri öğrenin.

Devamını Oku